×

Hult, Stimeling lead local All-State hockey selections

Telegraph photo by TOM KING Bishop Guertin's Lindsay Hult (17) was named to the 2020 All-State First Team.

Several local high school hockey players were named to the New Hampshire High School Coaches Association’s All-State Boys and Girls Hockey team.

A couple were named to their respective Division first teams.

In girls hockey, Bishop Guertin defenseman Lindsay Hult and Souhegan defenseman Clare Woodford were named to the First Team. Sabers senior goale Elle Byram was on the Second Team.

In Division II boys, Merrimack senior forward Zach Stimeling was a First Teamer while senior defenseman Andrew Frothingham was a Second Teamer, as was Tomahawks junior goalie Ben Hardy.

In Division I boys, Bishop Guertin junior defenseman Mike Schaaf and senior forward Patrick Madden were named to the Second Team. Senior goalie Evan Butler was an Honorable Mention.

Incredibly enough, no Hollis Brookline-Derryfield players were named to the All-State team. The Warriors had a stellar regular season, going 13-4-1 and were the tournament’s third seed.

Here are the teams in their entirety:

GIRLS DIVISION I

FIRST TEAM – Lindsay Hult, jr. def, Bishop Guertin; Clare Woodford, sr. def, Souhegan; Joanna Dustin, jr. fd, Concord; Shauna Vadeboncoeur, so.fd. Exeter; Sage McGinley Smith, jr. fd, Hanover; Emily Senko, jr. goalie, Bishop Brady-Trinity-West.

SECOND TEAM – Maria Armaganian, jr. def, Concord; Natalie Morhun, jr. def, Hanover; Marissa Pickman, sr. fd, Lebanon; Ellie Karatzas,jr.fd, STA-WNC-Dover; Kylie Youngclaus, jr. fd, STA-WNC-Dover; Elle Byram, sr. goalie, Souhegan.

HONORABLE MENTION – Jillian Hallee, so.def, Berlin-Gorham; Spencer St. Pierre, sr. def, Pinkerton; Abigail Kelly, so.fd, Kingswood; Anna Mazza, sr. fd, Oyster River-Portsmouth; Molly Fahey, so.fd,Pinkerton; Abby Corbett, sr. goalie, Concord.

Player of the Year: Shauna Vadeboncoeur, Concord.

Coach of the Year: Patrick McDonough, Concord.

BOYS DIVISION I

FIRST TEAM – John Giroux, sr. def, Bedford; Ryan Philbrick, so.def, Concord; Matt Hauschild, sr. fd, Concord; Brendan Doyle, sr. fd, Exeter; Ryan Pappalardo, jr. fd, Salem; Parker Taylor, sr. goalie, Concord.

SECOND TEAM – Mike Schaaf, jr. def, Bishop Guertin; Joey Bodenrader, sr. def, Salem; Owen Roberto, jr. fd, Bedford; Patrick Madden, sr. fd, Bishop Guertin; Ricky Davis, sr. fd, Exeter; Jude Rogles, sr. goalie, Exeter.

HONORABLE MENTION – Alex Forward, jr. def, Concord; Sam Perry, jr. def, Exeter; Mason Drouin, sr. fd, Pinkerton; Anthony Survilas, sr. fd, Salem; Anthony Dizillo, jr. fd, Trinity; Evan Butler, sr. goalie, Bishop Guertin.

Player of the Year: Matt Hauschild, Concord.

Coach of the Year: Paul DiMarino, Exeter.

BOYS DIVISION II

FIRST TEAM – Declan Daubney, sr. def, Oyster River; Brendan Tersolo, sr. def, St. Thomas; Grady Chretian, jr. fd, Goffstown; Jerred Tattersall, sr. fd, Keene; Zach Stimeling, sr. fd, Merrimack; Claden Daubney, so.goalie, Oyster River.

SECOND TEAM – Andrew Frothingham, sr. def, Merrimack; Will MacLean, sr. def, St. Thomas; Colby Gamache, sr. fd, Goffstown; Joseph Walsh, sr. fd, Keene; Nick Potenza, jr. fd, Kingswood; Ben Hardy, jr. goalie, Merrimack.

HONORABLE MENTION – Eric Donovan,sr.def, Oyster River; Colby Walsh, sr. def, Somersworth/Coe-Brown; Jon Cloud, sr. fd, Lebanon; Aaron Bono, so.fd, Somersworth/Coe-Brown; Matt Barnes,sr.fd, St. Thomas; Toby Cromwell, jr. goalie, Lebanon.

Player of the Year: Jerred Tattersall, Keene.

Coach of the Year: Peter Harwood, Oyster River.

DIVISION III BOYS

FIRST TEAM – Nate Shirley, sr. def, Belmont-Gilford; Ben Estrella, so.def, Berlin-Gorham; Hayden Parent, sr. fd, Belmont Gilford; Tyler Rousseau, jr. fd, Berlin-Gorham; Evan Turner, sr. fd, ConVal-Conant; Colin McGreevy, jr. goalie, Belmont-Gilford.

SECOND TEAM – Carter Poulin, so.def, Berlin-Gorham; Connor Tofflemoyer, sr. def, Kennett; Brett Patnode, sr. fd, John Stark-Hopkinton; Tyler Scordo, jr. fd, John Stark-Hopkinton; Miles Woodbury, sr. fd, Kennett; Bryson Wrobleski, jr. goalie, Kennett.

HONORABLE MENTION: Carter Pike, sr. def, John Stark-Hopkinton; Eric Chase, sr. def, Monadnock-Fall Mountain; Griffin Melanson, so.fd, Berlin-Gorham; Benny Madden, sr. fd, John Stark-Hopkinton; Nick Therrien, so.fd, Kearsarge-Plymouth; Cole Turner, sr. goalie, ConVal-Conant.

Player of the Year: Tyler Rousseau, Berlin-Gorham.

Coach of the Year: Chris Turner, ConVal-Conant.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

Interests