×

Nashua area finishers in State Indoor Track Championships

Telegraph photo by HECTOR LONGONashua South long jump champ Paul Marchand.

Division I Girls

55 meters: 2. Abby Coy, North 7.46; 4. Mary Vance, Merrimack 7.59; Ally O’Brien, Merrimack 7.67

300: 3. Adrienne Mckoy-Sophos, Alvirne, 43.72; 6. Grace Jones, BG, 44.45

600: Nadia Zhecheva, Jr., South; Elizabeth White, Soph., BG; Mariana Santos, Soph., North

1000: 4. Fiona Doherty, BG 3:09.77

1500: 1. Dantia Braccio, North, 4:59.53; 3. Caroline Towle, BG 5:08,71

3000: 1. Caroline Towle, BG, 10:35.83; 4. Adele Alexander, Merrimack 10:39.95

55 hurdles: 5. Grace O’Malley, BG 9.59

4×200: 2. North (Rosalinda Tavarez, Adaobieze Nwankwo, Abby Coy, Olivia Mazerolle) 1:51.56, 5. Merrimack (Ally O’Brien, Mary Vance, Sydney Ogbunamiri, Melanie Hutchinson) 1:52.00, 6. South (Mackenzie Betty, Kourtney Lopez, Mia Cruz, Iyana Braswell) 1:54.44

4×400: 6. North (Rosalinda Tavarez, Adaobieze Nwankwo, Chantal Finlay, Olivia Mazerolle) 4:22.64

4×800: 2. BG (Caroline Towle, Elizabeth White, Mary-Kate Finn, Fiona Doherty) 9:58.93; 4. Nashua South (Nadia Zhecheva, Cali Coffin, Brielle Ducharme, Grace Harris) 10:30.35

High jump: 1. Olivia Mazerolle, North, 5-4; 5. Abby Coy, North, 5-0

Long jump: 1. Molly O’Donnell, Alvirne, 17-0.5; 2. Grace Jones, BG, 16-11; 3. Adaobieze Nwankwo, North, 16-10.5; 5. Abby Coy, North, 16-7.5; 6. Ally O’Brien, Merrimack, 16-3.25

Shot put: 1. Tori Conrad, North, 40-7; 6. Anai Dominguez, South, 32-2.75

Division I Boys

55 meters: 1. Paul Marchand, South, 6.46; 5. Johnathan Paulhamus, Merrimack, 6.77

300: 3. Connor Dunning, North, 36.36; 4. Davante Mckoy-Sophos, Alvirne, 36.52

600: 3. Chris Keefe, South, 1:26.67; Adam Holodowski, Frosh., South; Anthony Santos, Jr., Alvirne

1000: 6. Yassine Jakib, North, 2:43.36

1500: 1. Rory Curran, Sr., North, 4:05.18

3000: 1. Rory Curran, Sr., North; 8:49.50

55 hurdles: 1. Nasir Perry, North, 7.51

4×200: 3. Merrimack (Johnathan Paulhamus, Declan Covell, Elijah Demeo, Zach Twardosky) 1:36.65; 4. Nashua North (Nasir Perry, Christopher Acevedo, Rory Curran, Isaac Smith) 1:38.12

4×400: 3. Merrimack (Eli Demeo, Johnathan Paulhamus, Josh Felo, Andrew Peyton) 3:34.79; 4. Nashua North (Rory Curran, Thomas Kelly, Colin Miller, Connor Dunning) 3:35.00; 5. Nashua South (Eric Carlo, Maxim Merkuryev, Chris Keefe, Paul Marchand) 3:35.90

4×800: 2. Merrimack (Eli Demeo, Andrew Peyton, Ryan Fischer, Josh Felo),8:20.52; 4. North (Colin Miller, Jamie Maddock, Yassine Jakib, Josh Lentz) 8:29.92

High jump: 1. Jacob Pacheco, BG, 6-2; 3. Ethan Holt, BG, 6-0; 5. Isaac Smith, North, 5-8; 6. Sean Quinlan, North, 6-0

Long jump: 1. Paul Marchand, South, 22-4

Shot put: 5. Paul Marchand, South, 42-5.5

Division II Girls

600: 6. Adrianna Zlotnick, Souhegan, 1:46.64

1500: 3. Chloe Trudel, Souhegan, 4:54.20

3000: 1. Chloe Trudel, Souhegan, 10:26.57

55 hurdles: 5. Tori Allen, Campbell, 9.50

4×200: 3. Milford (Robyn Krafft, Renee Wilson, Sarah Sawyer, Rachel Gizzonio) 1:52.69

4×800: 3. Milford (Marissa Sage, Abbey Halloran, Elisabeth Rodil, Lori Demambro) 10:18.19; 4. Souhegan (Adrianna Zlotnick, Masho Primmer, Emma Herrero, Sophia Lunati) 10:27.67

High jump: 2. Tori Allen, Campbell 5-0; 4. Leslie MacGrath, Milford, 5-0

Long jump: 1. Renee Wilson, Milford, 17-6.75; 5. Sarah Sawyer, Milford, 16-1.75

Shot put: 3. Robyn Krafft, Milford 33-11

Division II Boys

55 meters: 3. Michael Curtin, HB, 6.76

600: 6. Aidan Maguire, HB, 1:29.12

1500: 2. Caleb Korthals, Milford, 4:12.85

55 hurdles: 5. Chase Adams, HB, 8.24

Long jump: 6. JJ Kennedy, HB, 19-11.25

Shot put: 2. Emmanuel Ughu, Milford, 46-4; 3. Joshua Hoffman, Campbell 44-9.25

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

Interests