Cougars, Warriors named to Division III, IV All-State boys soccer
Six locals – three from Campbell High School and three from Wilton-Lyndeborough – were named to the New Hampshire Coaches Association’s Division III and Division IV Boys Soccer All-State Teams.
The Cougars were paced by midfielder Michael De Carli, who was a Division III First Team midfielder. Campbell goalkeeper Jackson Noury, was on the Second Team, while defender Ryan Latsha was Honorable Mention.
The WLC Warriors had a First Teamer as well on the Division IV team, forward Sean Brennan. His brother Troy was a Second Team forward, while the Warriors’ Sam Townsend was an Honorable Mention midfielder.
Here are the teams in their entirety:
DIVISION III
FIRST TEAM
Goalkeepers – Anthony Dizillo, Trinity; Aidan Burns, Hopkinton; Shaun Goyette, Berlin; Logan Clough, Hillsboro-Deering.
Defenders – Aiden Phelps, Winnisquam; Pevton Marshall, Hopkinton; Alex Berube, Gilford; Jack Wildes, Fall Mountain; Michael Perry, Prospect Mountain.
Midfield – Brayden White, White Mountain; Nathan Meeker, Trinity; Vinny Sinonelli, St. Thomas; Garrett King, Newfound; Logan Dee, Laconia; Anthony Aguiar, Gilford; Chris Van Natta, Derryfield; Jacob Tremblay, Conant; Michael De Carli, Campbell; Evan Haas, Bishop Brady.
Forwards – Georgios Pnanas, Monadnock; Ben Seiler, Mascoma Valley; Parker Root, Kearsarge; Max Hentz, Inter Lakes; Nate Sottak, Belmont.
SECOND TEAM
Goalkeepers – Connor Thompson, Mascoma Valley; Alex Potter, Inter-Lakes; Jackson Noury, Campbell.
Defenders – Brody Labounty,White Mountain; Ryan Stultz, Trinity; Jamiah Harris, Monadnock; Dylan Dickey, Laconia, James Greason, Kearsarge; Chance Bolduc, Gilford; Ethan Vitello, Conant; Michael Mahoney, Prospect Mountain; Riley Jones, Hillsboro-Deering.
Midfielders – Ayden Cushing, Winnisquam; Marcus Broon, St. Thomas; Gavin Brooks, Newfound; Bryce Charron, Hopkinton; Noah Gutierrez, Fall Mountain; Chris Lynch, Derryfield, Miles Lavoie, Bishop Brady.
Forward – Tyler Rousseau, Berlin; Liam Waldron, Belmont.
HONORABLE MENTION
Goalkeepers – Lucas Bean, Laconia; Brayden Ring, Fall Mountain; Jacob Bivens, Belmont; Nick Clark, Prospect Mountain.
Defenders – Parker Valdez, White Mountain; Ben Stonis, St. Thomas; Issac Rayno, Mascoma Valley; Josh Duval, Hopkinton; Kaven Fitch, Derryfield; Ryan Latsha, Campbell; Sal Aubin, Bishop Brady.
Midfield – Lucas Robdau, Winnisquam, Quoinn Booth, Trinity; Matthew Karkheck,Newfound; George Hoffman, Monadnock; Tim Flanders, Kearsarge; Ben Estrella, Berlin.
Forwards – Luka Brown, Inter-Lakes; Tanner Keenan, Gilford; Noah Mertzic, Conant.
DIVISION IV
FIRST TEAM
Goalkeepers – Josh Finkle, Littleton; Liam Cairns, Gorham.
Defenders – Josh Heino, Sunapee; Jah Gordon, Pittsfield; Caleb Mason, Pittsburg-Canaan; Gavin Callow, Newport; Hayden Russell, Newmarket; Landon Bromley, Littleton; Levi Campbell, Concord Christian; Carson Rancourt, Colebrook.
Midfield – Parker Reed, Sunapee; Max Ritter, Profile; Jesse MacGlashing, Pittsfield; Ryan Mason, Moultonborough; Nathan Superchi, Lisbon; Silas Weeden, Lin-Wood; Chris Corliss, Groveton.
Forwards – Sean Brennan, Wilton-Lyndeborough; Corey Bemis, Woodsville; Riley Chase, Portsmouth Christian; Daniel Watts, Franklin; Mike Picard, Epping.
SECOND TEAM
Goalkeepers – Ethan Larsen, Moultonborough; Kriss Boris, Lin-Wood; Drew Croteau, Franklin.
Defense – Gabe Jacobs, Profile; Sam Criso, Portsmouth Christian; Ethan Houston, Woodsville; Colby Rodrigue, Pittsburg Canaan; Jacob Loving, Epping.
Midfielders – Colton Godwin, Newport; Mitchell Tilton, Newmarket; Teagan Leclerc, Gorham; Joshua Coulombe, Concord Christian.
Forwards – Troy Brennan, Wilton-Lyndeborough; Jackson Cooney, Sunapee; Parker Clark, Pittsfield; Parker Paradice, Littleton; Will Lopus, Lisbon; Maddox Godzyk, Colebrook; Matt St. Cyr, Groveton.
HONORABLE MENTION
Goalkeepers – Killiam McKim, Profile; Conner Hickey, Portsmouth Christian; Decota Maura-Giddis, Pittsfield; Laned Phillips, Pittsburg-Canaan; David Hutchinson, Newport; Ben Milbury, Epping; Shayne Holmes, Groveton.
Defenders – Andrw Claus, Sunapee; Asher Graves, Franklin.
Midfielders – Sam Townsend, Wilton-Lyndeborough; Tyler Napeltano, Newmarket; Austin Marquis, Littleton; Saher Donati, Lin-Wood; Jacob de Ramon, Colebrook.
Forwards – Cam Tenney-Burt, Woodsville; Gavin Mahoney, Moultonborough; Dylan Colby, Lisbon; Ethan Young, Concord Christian.
Next Week: Girls Soccer and Volleyball All-State teams