Thursday, July 24, 2014
My Account  | Login
Nashua;69.0;http://forecast.weather.gov/images/wtf/small/bkn.png;2014-07-24 09:04:23
Sunday, January 22, 2012

Weekly Wrapup

HOCKEY

Squirt

Cavaliers 5, Triton 4

In a battle for second place in Valley League Youth Hockey action, the Cavaliers came up with a big win over the Triton Vikings, 5-4.

Tied 2-2 at the end of the first period and 3-3 at the end of the second, the Cavaliers jumped out to a two-goal lead in the third and seemed to have the game in hand when the Vikings stormed back and netted one with 54 seconds remaining. With the Vikings goalie pulled, the Cavaliers held off a final push and nearly netted an empty-netter at the buzzer.

The Cavs forward lines of TJ Vitullo (two goals)/Parker Mabbett (one goal)/Max Sears (one assist) and Isaac Rogers (one goal)/Brandon Hugh (one goal)/Austin Ciszek (two assists) did an excellent job moving the puck.

The Cavs defensive unit of Sean Kelly, David Wang, Anil Rao and Chris Sullivan played a tight game, preventing the Vikings from generating much offense in the third period, while goalie Ben Goolsby came up big with several key saves.

GYMNASTICS

NSG solid at Boston Classic

The Nashua School of Gymnastics’ Levels 9 and 10 gymnasts participated in the Boston Classic Invitational on Jan. 14.

Level 9 (Jr. Division)

Skyler Goss had an All Around Score of 30.525; She scored an 8.0 on vault, 6.60 on bars, 7.375 on beam and 8.55 on floor.

Level 9 (Sr. Division)

Megan Middlemiss had an All Around Score of 34.30 (1st Place); She scored an 8.90 (2nd) on vault, 8.20 (4th) on bars, 8.425 (4th) on beam and 8.775 (10th) on floor.

Laura Maggioli scored an 8.35 on vault, 8.425 (5th) on beam, 8.85 (6th) on floor.

Level 10 (Sr. Division)

Molly Fitzpatrick scored a 7.90 (10th) on beam and 7.725 on floor.

BASKETBALL

CYO

JR. MITES (3rd-4th grade)

St Chris Green tops PMA

The St. Christopher Jr. Mite Green remained undefeated in both regular season and tournament play, facing a well coached and talented PMA Maroon last weekend, with St. Chris prevailing in the end 27-10. St.Chris continues to play tough defense in their undefeated season, while offensive production has been widely distributed throughout the roster.

St. Joe’s tops St. Chris Gold

The St. Christopher Jr. Mite Gold team dropped a close 6-2 contest to St. Joseph the Worker Parish. Sammy Dufoe had the line bucket for the always-enthusiastic St. Chris squad.

MITES (5th-6th grade)

Resurrection Black 38, St. Chris 12

The St. Chris School Boys Mites tried to hang tough, but didn’t have the firepower to stay with the dominant Parish of the Resurrection Black team last weekend at Resurrection Center. Kyle Fisher, Peyton Fisher, Ben Wadden, Andre Laplante, CJ Barrett, Chris Bourn, Alex Anastas, Mike Polaneczky, Mike Meads, John Puksta, and Alejandro Maya and Ian Connolly all turned in strong efforts at both ends of the floor.

St. Mark’s 29, St. Chris 9

St. Mark’s of Londonderry bested the St. Christopher School Girls Mites 29-9 last weekend. Brena Herbert (three points), Grace Wilson, Peyton Ryan and Jennifer Marino (two points each) provided the offense for the St. Chris squad.

CADETS (7th-8th grade)

St. Chris 39, IC 10

The St. Chris Girls Cadets extended their record to 7-0 with a 39-10 victory over IC. All seven St. Chris players scored in a balanced attack led by eight apiece for Emma Williams and Adaeze Okorie.

Resurrection 35, St. Chris 34

Parish of the Resurrection sank a buzzer-beating 3-pointer to beat the St. Chris Boys Cadets in regular season play, handing St. Chris its first loss of the season. Devin Leonard, Jack Fahey and Sam McCarthy all played well in defeat.

CROSS COUNTRY

Granite State Flash strong at Nationals

Fifty-two youth runners from Granite State Flash travelled to Myrtle Beach, S.C. to compete at the USA Track and Field Cross Country Junior Olympics National Championships on Dec. 10.

These athletes competed against other qualifying runners from 16 regions across the nation in 12 different divisions based on gender and age. Sub-Bantam (7-8) race a 2k (meter) course, Bantam (9-10) and Midget (11-12) race 3k, Youth (13-14) race 4k, and Intermediate (15-16) and Young Adult (17-18) race 5k. The races were held under overcast, 50 degree skies at Whispering Pines Golf Course, a winding, flat layout that resulted in very fast races and many individual PR’s.

In all Flash had five runners make All-American status by finishing in the Top 25 in their respective races, as well as one team earning a podium finish as the third-place team. Flash also finished as the top team from the New England, New York and Connecticut region in three of the five divisions full teams competed in.

Granite State Flash is a Manchester-based youth program consisting of athletes from across mostly Southern New Hampshire.

All Americans

Morgan Nault (Manchester)- Sub-Bantam Girl - 8:19 - 9th, Ryan Fischer (Merrimack) – Sub-Bantam Boy – 8:10 – 19th,, Caroline Fischer (Merrimack) – Bantam Girl – 11:17 – 3rd, Violet Sullivan (Brentwood) – Bantam Girl – 11:40 – 24th, Eli Moskowitz (Amherst) – Youth Boys – 13:11 – 20th

Third place team

Bantam Girls- Caroline Fischer, Violet Sullivan, O’Neill Galinson (11:55-32nd place-Amherst), Jordan Vaillancourt (12:39-83-Manchester), Taylor Clark (12:40-84-Mont Vernon), Anissa Sroka (13:09-121-Londonderry), Keegan Pepin (13:14-126-Auburn), Katelyn Pepin (13:20-132-Auburn)

Other Flash results

Jessica Ewing (11:33 - 79/Midget Girls - Amherst), Elise Lambert (12:06 - 135/Midget Girls - Amherst), Eli Moskowitz (13:11 - 20/Youth Boys - Amherst), Madeleine Hunt (15:03 - 49/Youth Girls - Amherst), Kate Bermingham (15:19 - 68/Youth Girls - Amherst), Benjamin Platt (17:07 - 68/Intermediate Boys - Amherst), Brett Quinn (17:47 - 121/Intermediate Boys - Amherst), Gwenyth Winship (14:47 - 31/Youth Girls - Bedford), Dave Delahunty (20:20 - 95/Young Men - Bedford), James Sullivan (9:24 - 99/Sub-Bantam Boys - Brentwood), Dan McColley (13:49 - 80/Youth Boys - Brentwood), Sean Flannery (17:37 - 72/Young Men - Brookline), Mark Lorden (17:42 - 73/Young Men - Brookline), Kyle Lorden (18:28 - 145/Intermediate Boys - Brookline), Gabe Coville (8:58 - 65/Sub-Bantam Boys - Chester), Taylor Sheley (13:12 - 210/Midget Girls - Chester), Madison Clark (11:16 - 46/Midget Girls - Contoocook), Tyler DeChane (14:26 - 164/Youth Boys - Danville), Carlos Turner (14:09 - 118/Youth Boys - Dunbarton), Justin Carbone (13:48 - 78/Youth Boys - Exeter), Margaret Coogan (15:30 - 86/Youth Girls - Exeter), Shannon Glidden (22:04 - 120/Intermediate Girls - Greenfield), Kelly Arsenault (11:27 - 67/Midget Girls - Hampton), Meaghan Kacmarcik (12:10 - 142/Midget Girls - Hampton), Molly Power (15:53 - 122/Youth Girls - Hampton), Casey Hecox (15:38 - 101/Youth Girls - Henniker), Nick Page (18:55 - 159/Intermediate Boys - Hollis), Sarah Nadeau (15:18 - 65/Youth Girls - Hopkinton), Luke Gomes (12:18 - 119/Bantam Boys - Litchfield), Sean Munnelly (14:14 - 130/Youth Boys - Litchfield), Kalin Gregoire (11:57 - 124/Midget Girls - Londonderry), Nicholas Brown (14:30 - 175/Youth Boys - Madison), Garrett Vaillancourt (10:06 - 114/Sub-Bantam Boys - Manchester), Ariel Vaillancourt (16:00 - 129/Youth Girls - Manchester), Shawn Dunphy (17:09 - 72/Intermediate Boys - Manchester), Mitchell Ripka (17:22 - 87/Intermediate Boys - Merrimack), Michael Casey (18:40 - 149/Intermediate Boys - Mont Vernon), Rebecca Ntengeri (12:20 - 166/Midget Girls - Nashua), James Busi (13:47 - 74/Youth Boys - Plaistow), Peter Saviano (17:34 - 107/Intermediate Boys - Sandown), Caryn Ojemann (21:29 - 100/Intermediate Girls - Sandown), Alexandra Ojemann (24:40 - 71/Young Women - Sandown).