Friday, November 28, 2014
My Account  | Login
Nashua;30.0;http://forecast.weather.gov/images/wtf/small/sct.png;2014-11-28 16:36:06
Saturday, June 14, 2014

Campbell’s McNulla, BG’s Dubois headline locals on softball All-State teams

2014 NH Softball Coaches Association All-State Teams

Greater Nashua has two of the state’s top catchers. That was affirmed with the recent release of the New Hampshire Softball Coaches Association’s 2014 All-State teams.

Bishop Guertin High School junior Tori Dubois and Campbell High School senior Brittany McNulla were named Player of the Year in Division I and III, respectively, this spring. ...

Sign up to continue

Print subscriber?    Sign up for Full Access!

Please sign up for as low as 36 cents per day to continue viewing our website.

Digital subscribers receive

  • Unlimited access to all stories from nashuatelegraph.com on your computer, tablet or smart phone.
  • Access nashuatelegraph.com, view our digital edition or use our Full Access apps.
  • Get more information at nashuatelegraph.com/fullaccess
Sign up or Login

Greater Nashua has two of the state’s top catchers. That was affirmed with the recent release of the New Hampshire Softball Coaches Association’s 2014 All-State teams.

Bishop Guertin High School junior Tori Dubois and Campbell High School senior Brittany McNulla were named Player of the Year in Division I and III, respectively, this spring.

Dubois headlined a group of six locals on the Division I first team, including teammates Leah Perez and Holly Kathios. Joining them were Alvirne’s Kaycee Carbone and the Merrimack duo of Brittany Camara and Anjelica Gonzalez.

McNulla was joined on the Division III first team by fellow Cougar Hannah Neild.

In Division II, Milford’s Jen Dupuis, Katherine Paul and Julia Mazzeo made the first team, along with Souhegan’s Val Mukai and Abrie Davis.

Wilton-Lyndeborough placed three Warriors on the Division IV first team in Ally Schwab, Sami Bosquet and Jenna Bragdon.

2014 NHSCA All-State Teams

DIVISION I

First Team

Pitchers: Sami West, Spaulding; Sarah LaValle, Manchester Central; Kate Headley, Timberlane.

Catchers: Tori Dubois, Bishop Guertin; Brittany Wallace, Salem.

Infielders: Kaycee Carbone, Alvirne; Holly Kathios, Bishop Guertin; Caroline Shoenbucher, Dover; Samantha Harris, Londonderry; Anjelica Gonzalez, Merrimack; Shannon Coleson, Spaulding.

Outfielders: Leah Perez, Bishop Guertin; Leah Hunt, Londonderry; Brittany Camara, Merrimack; Amanda Bickford, Salem; Christina Nye, Timberlane.

Second Team

Pitchers: Danielle Morrill, Concord; Molly St. Germain, Dover.

Catcher: Kelsey Murphy, Bedford.

Infielders: Debra Morrill, Concord; Colleen Lewis, Londonderry; Rachel Bird, Pinkerton Academy.

Outfielders: Shanna Scribner, Bedford; Natalie Fabrizio, Pinkerton.

Third Team

Pitcher: Rachel Towler, Salem.

Catcher: Ashley Deyo, Dover.

Infielders: Sara Siteman, Alvirne; Kindred St. Germain, Manchester Central.

Outfielders: Christina Guessferd, Alvirne; Cassidy Emerson, Concord.

Player of the Year: Tori Dubois, jr., Bishop Guertin.

Pitcher of the Year: Sami West, sr., Spaulding.

Coach of the Year: Sheila Colson, Spaudling.

JV Coach of the Year: Kristen Abbott, Pinkerton Academy.

DIVISION II

First Team

Pitchers: Courtney Fisher, sr., ConVal; Kianna Daudelin, jr., Coe Brown; Lyndsey Turner, sr., John Stark; Haeli Campbell, sr., Goffstown.

Catchers: Shannon Burke, sr., Coe-Brown; Madison Pellerin, jr., Pembroke.

Infielders: Jen Dupuis, sr., Milford; Nicole Nano, jr., Goffstown; Lauren Sullivan, sr., Oyster River; Val Mukai, sr., Souhegan; Phoebe Collins, sr., Portsmouth; Amanda Riley, jr., Coe Brown; Katherine Paul, sr., Milford; Abrie Davis, sr., Souhegan.

Outfielders: Hannah Giffords, sr., Goffstown; Julia Mazzeo, jr., Milford; Carly Cook, sr., John Stark, Elise McDonough, sr., Portsmouth; Katherine Arvanitis, sr., Pembroke.

Second Team

Pitchers: Caitlyn Miller, so., Oyster River; Rachel Rogers, so., Windham.

Catcher: P.J. Ross, jr., Sanborn.

Infielders: Jackie Kilar, jr., John Stark; Lauren Jones, sr., Coe Brown; Marissa Kibbee, sr., Pembroke; Michelle Taylor, sr., Trinity.

Outfielders: Holly Donohue, jr., Coe Brown; Sam Allen, jr., Souhegan; Rachel Vafides, sr., Windham.

Honorable Mention

Pitchers: Ashely Skey, jr., Hollis Brookline

Catcher: Lauren McCormick, jr., Souhegan.

Infielders: Brittnai Doyle, jr., ConVal; Jenna Indingaro, jr., Goffstown; Amara Nichols, jr., Hanover.

Outfielders: Keely Rogers, jr., Kingswood; Cailyn Costa, jr., Windham.

Player of the Year: Nicole Nanof, jr., Goffstown.

Pitcher of the Year: Courtney Fisher, sr., ConVal.

Coach of the Year: Glenn Miller, Oyster River.

JV Coach of the Year: Liz Roy and Jenn Waldecker, Windham.

DIVISION III

First Team

Pitchers: Erica Millette, White Mountains; Ivy Chalke, Conant; Jennelle Thompson, Farmington; Kelsey Bird, Franklin.

Catcher: Brittany McNulla, Campbell; Rachel Wilcutt, Winnisquam.

Infielders: Hannah Paitchel, Pelham; Lisa Osborne, Gilford; Lexi Colpak, Franklin; Brianna Burley, Prospect Mountain; Katie Chadbourne, Conant; Rebecca Hicks, White Mountains; Samantha McNeel, Newport; Jenna Deschaine, Stevens.

Outfielders: Sierra Landry, Conant; Hannah Neild, Campbell; Kasey Smith, Hopkinton; Mariah Gauthier, Franklin; Laura Fraser, Prospect Mountain; Hannah McNicholas, Raymond.

Second Team

Pitchers: Allie Trowsdale, Winnisquam; Becca Shatney, Hopkinton.

Catchers: Casey Warynen, Mascenic; Heather Bilodeau, Conant.

Infielders: Giganna Cataldo, Campbell; Kelly Scammon, Hopkinton; Danyel McNicholas, Raymond; Meagan Accardi, Berlin; Mary Kate Russo, Belmont; Madeline Ellnor, Monadnock.

Outfielders: Alexis Melcher, Stevens; Lily Stinehour, White Mountains.

At-Large: Casey Contigianni, Belmont; Sarah Ratcliffe, Pelham.

Honorable Mention

Pitchers: Olivia Martinage, Campbell; Jordan Parece, Pelham.

Catcher: Morgan Moody, Farmington.

Infielders: Sarah Lachapelle, Gilford; Katie Savage, White Mountains; Grace Chadbourne, Conant.

Outfielders: None.

At-Large: Maddie Bergetlon, Hopkinton; Lauren Bollstridge, Winnisquam.

Player of the Year: Brittany McNulla, sr., Campbell.

Pitcher of the Year: Erika Millette, sr., White Mountains.

Coach of the Year: Tom Landry, Conant.

DIVISION IV

First Team

Pitchers: Ashley Vining, Portsmouth Christian Academy; Emily Brosseau, Colebrook;

Nicole Compo, Profile.

Catchers: Caroline Eyman, Profile; Ally Schwab, Wilton-Lyndeborough.

Infielders: Sami Bosquet, Wilton-Lyndeborough; Alisha Flannigan, Nute; Skylar Bonnette, Hinsdale; Katie Frederick, Sunapee; Allie Kennedy, Profile; Tasha Jarosz, Newmarket.

Outfielders: Jenna Bragdon, Wilton-Lyndeborough; Stefani Gauthier, Pittsfield; Tori Clough, Woodsville; Alexis Lawson, Colebrook; Mikala Woods, Lisbon.

Second Team

Pitchers: Lottie Page, Woodsville; Maddy Greene, Moultonborough.

Catcher: Bianca Verrett, Littleton.

Infielders: Mikayla Nawozczyk, Pittsburg-Canaan; Jessa Kennett, Colebrook; Katherine Emley, Woodsville; Shannon McGrath, Lisbon.

Outfielder: Lainee Shaugnessy, Derryfield School.

Honorable Mention

Pitcher: Katey Fowler, Sunapee.

Catcher: Nicole Dudley, Portsmouth Christian Academy.

Infielders: Alicia Marquis, Pittsburg-Canaan; Brenna Osgood, Epping; April Smith, Groveton; Aleigha Langtange, Littleton.

Outfielder: None.

Player of the Year: Caroline Eyman, Profile.

Pitcher of the Year: Emily Brosseau, Colebrook.

Coach of the Year: Chris Partenope, Gorham.

JV Coach of the Year: Greg Superichi, Lisbon.