BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Souhegan leads local contingent for girls All-State Lacrosse

The New Hampshire All-State Girls Lacrosse teams have been released, and as expected, defending Division I state champ, Souhegan High School, is well-represented.

Brigid Casey, McKenzie Robinson and Abby Cranney, all of whom will lead the Sabers into Saturday’s 5 p.m. state semifinal tournament game at Exeter against Bedford, all earned first-team status.

Fourth-seeded Bishop Guertin, who will face No. 1 Pinkerton in the 7 p.m. semifinal at Exeter, was represented on the Division I first team by Grace Young and Emma Anderson.

The Hollis Brookline girls, who will tangle with top-seeded Winnacunnet Saturday at Stellos Stadium (7 p.m.), saw their CeCe Fetter and Caroline Smith named to the First Team by the Division II coaches.

Here’s a look at the honorees in all three divisions.

Division I

First Team

Bedford: Hannah McCarthy, attack; Sydney Lynch, midfield; Mackenzie Chou, midfield

Bishop Guertin: Grace Young, goalie; Emma Anderson, defense

Exeter: Jen Rogers, attack; Raye Neil, midfield; Allison Kelley, defense

Keene: Callie O’Neil, midfield

Pinkerton: Carly Young, defense; Kiley Davis, midfield; Lauren Lisauskas, attack

Souhegan: Brigid Casey, attack; Abby Cranney, midfield; McKenzie Robinson, defense

Second Team

Bedford: Mackenzie MacEachern, midfield; Emily O’Keefe, defense

Concord: Brenna Vandersea, attack

Exeter: Carly Pierce, midfield; Devin Coviello, defense

Londonderry: Izzy Bourque, defense

Manchester Central: Emma Dudley, attack; Katelyn Parker, midfield

Merrimack: Molly Baulier, attack; Melanie Hutchinson, midfield; Makayla Hutchinson, defense

Nashua North: Danielle Upton, midfield

Nashua South: Kirsten McIntire, atttack

Pinkerton: Lily Auger, midfield; Dani Martineau, goalie

Division II

First Team

Hanover: Maddie McCorkle, midfield

Hollis Brookline: CeCe Fetter, midfield; Caroline Smith, defense

John Stark: Ryles Ledoux, attack; Samantha Porter, goalie

Portsmouth: Lily Madden, attack; Sydney Ludes, attack; Izzie Suttie, defense

Windham: Ryanne Farrell, midfield

Winnacunnet: Ali McNamara, midfield; Dana Sherr, midfield; Leah Orzechowski, midfield; Brooke McErlin, defense; Mills Waddell, defense; Keelyn McNamara, attack

Second Team

Hanover: Maddie Wallice, defense

Hollis Brookline: Kelsey Sweeney, attack; Paisley Broadhusrt, attack; Tasha White, midfield

John Stark: Jill Douzanis, midfield; Meg Cole, midfield; Autumn Nelson, defense

Oyster River: Julia Ravenelle, defense; Allison Marshall, midfield

Portsmouth: Corinne Lamond, defense; Grace Jackson, goalie; Sally Squire, midfield

Spaulding: McKenzie Thibeault, defense

Timberlane: Samantha Hamilton, midfield

Windham: Kenna Melvin, defense

Division III

First Team

ConVal: Grace Dell, attack

Derryfield: Olivia Strong, midfield; Lucy Licata, midfield; Jess Carr, defense; Shawna Lesmerises, goalie

Gilford: Shelby Coe, midfield

Hopkinton: Amelia Bassett, attack; Taylor Signor, midfield; Amelia Thomas, defense

Kearsarge: Leslie Angus, midfield; Lara Stokes, defense

Laconia: Skylar Tatkus, attack; Becca Howe, midfield; Devon Mello, defense

Pelham: Jill Schwab, attack

Second Team

Bow: Charlotte Ulrich, attack; Shannon Murray, midfield; Kimberly Gosselin, defense

Campbell: Jocelyn Theriault, midfield

ConVal: Katie Moorehead, midfield; Lily Sheridan, attack; Emma Crowley, goalie

Derryfield: Cali Bishop, midfield; Darby Gillette, defense

Gilford: Olivia Harris, defense

Kearsarge: Jackie DeAngelis, attack; Emilie Webster, midfield

Laconia: Sydney Stevens, attack

Lebanon: Libby Stone, defense

St. Thomas: Sarah Leahy, midfield